ABUS Mechanical ABU100100SC 100/100 Hasp & Staple Carded 100mm
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 07:30 AM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318337000
Brand: ABUS Mechanical
100 Series hasp and staple with concealed hinge pin and concealed screw heads, corrosion protected.
Only the carded versions include fixings.
100/80 and 100/100 have hardened steel staples.
Where to use it:
Designed for doors closing flush, i.e. door leaf and door frame are level
Hasp length: 100mm
Hasp width: 35mm
Staple bore dia: 11mm