ABUS Mechanical ABU110195HS 110/195 Hinged Hasp & Staple 195mm
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 04:30 PM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318014796
Brand: ABUS Mechanical
A tough steel construction with concealed hinge pins and concealed screw heads.
Coach bolts supplied with carded versions only.
Hardened steel staple.
Where to use it:
Joint hasps for corner solutions, e.g. chests, cupboards
Suitable for doors not closing flush, i.e. door leaf and door frame are not level.
Hasp length: 195mm
Hasp width: 45mm
Staple bore dia: 12.5mm