ABUS Mechanical ABU4150LS50 41/HB50mm ETERNA Laminated Padlock 50mm Long Shackle
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 10:00 AM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318012433
Brand: ABUS Mechanical
Fitted with a precision pin tumbler cylinder with anti-pick mushroom pins. Self-locking, lock without a key by pushing down the shackle. Hardened steel shackle on 30mm, hardened steel alloy shackle on 40mm and above.
Ideal for securing valuables/goods of medium value or at an average risk of theft.
Made in Germany.
This ABUS 41/50HB50 ETERNA Laminated Padlock has the following specification:
ABUS Security Level: 7.
Shackle Width: 23mm.
Shackle Height: 50mm.
Shackle Diameter: 9mm.
Overall Width: 53mm.
Overall Height: 100mm.
Overall Depth: 29mm.