ABUS Mechanical ABU54TI40TC 54TI/40mm TITALIUM™ Padlock Twin Pack Carded
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 03:00 PM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318564451
Brand: ABUS Mechanical
The ABUS 54TI Series TITALIUM™ Padlocks are the entry level padlock of the TITALIUM™ range. They have a solid lock body made from TITALIUM™ aluminium alloy, a mixture of materials is created that is extremely durable and lightweight; similar to the process used in aircraft construction. Fitted with a hardened steel double locking shackle, which resists saw attack, they offer optimum security against lower theft risks. 40mm and above are fitted with a 5 pin tumbler cylinder.
ABUS Security Level: 3.
Shackle Width: 20mm.
Shackle Height: 21mm.
Shackle Diameter: 6mm.
Overall Width: 38mm.
Overall Height: 57mm.
Overall Depth: 13mm.