ABUS Mechanical ABU54TI50C 54TI/50mm TITALIUM™ Padlock Carded
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 01:00 PM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318564475
Brand: ABUS Mechanical
The ABUS 54TI Series TITALIUM™ Padlocks are the entry level padlock of the TITALIUM™ range. They have a solid lock body made from TITALIUM™ aluminium alloy, a mixture of materials is created that is extremely durable and lightweight; similar to the process used in aircraft construction. Fitted with a hardened steel double locking shackle, which resists saw attack, they offer optimum security against lower theft risks. 40mm and above are fitted with a 5 pin tumbler cylinder.
This ABUS 54TI/50 TITALIUM™ Padlock is supplied carded and has the following specification:
ABUS Security Level: 5.
Shackle Width: 25mm.
Shackle Height: 24.5mm.
Shackle Diameter: 7mm.
Overall Width: 50mm.
Overall Height: 68mm.
Overall Depth: 14mm.