ABUS Mechanical ABU5540LS63 55/40mm Brass Padlock 63mm Long Shackle
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 11:30 AM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318047626
Brand: ABUS Mechanical
The ABUS 55 Series Brass Padlocks have inner components made from non-corrosive materials. Pin tumbler cylinder with anti-pick mushroom pins which resists picking, a hardened steel shackle which resists hacksaw attacks and double bolted 30mm and above for increased shackle strength.
Long shackle (HB) version available.
This ABUS 55/40HB63 Brass Padlock has the following specification:
ABUS Security Level: 4.
Shackle Width: 21mm.
Shackle Height: 63mm.
Shackle Diameter: 6.5mm.
Overall Width: 38mm.
Overall Height: 102mm.
Overall Depth: 13mm.