ABUS Mechanical ABU64TI30 64TI/30mm TITALIUM™ Padlock
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 10:30 AM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318561863
Brand: ABUS Mechanical
The ABUS 64TI Series TITALIUM™ Padlocks are ideal for medium to high risk of theft, recommended for a wide range of security requirements. All models in this series have a paracentric keyway and chrome plated cylinder cores. Hardened steel shackle, 30mm and above, with NANO PROTECT™ shackle coating which assures security and high corrosion resistance.
Sizes: 20 to 25mm, ideal for securing bags, suitcases, jewel cases, tool boxes, etc.
Sizes: 30mm and up, ideal for securing valuables/goods of medium value or at an average risk of theft.
This ABUS 64TI/30 TITALIUM™ Padlock has the following specification:
ABUS Security Level: 4.
Shackle Width: 16mm.
Shackle Height: 17mm.
Shackle Diameter: 5mm.
Overall Width: 30mm.
Overall Height: 50mm.
Overall Depth: 13mm.