ABUS Mechanical ABU64TI50150 64TI/50mm TITALIUM™ Padlock Adjustable Shackle
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 12:30 PM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318888847
Brand: ABUS Mechanical
The ABUS 64TI Series TITALIUM™ Padlocks are ideal for medium to high risk of theft, recommended for a wide range of security requirements. All models in this series have a paracentric keyway and chrome plated cylinder cores. Hardened steel shackle, 30mm and above, with NANO PROTECT™ shackle coating which assures security and high corrosion resistance.
Sizes: 20 to 25mm, ideal for securing bags, suitcases, jewel cases, tool boxes, etc.
Sizes: 30mm and up, ideal for securing valuables/goods of medium value or at an average risk of theft.
This ABUS 64TI/50 TITALIUM™ Padlock with adjustable shackle has the following specifications:
ABUS Security Level: 5.
Shackle Width: 28mm.
Shackle Height: 150mm.
Shackle Diameter: 8mm.
Overall Width: 50mm.
Overall Height: Varies.
Overall Depth: 17mm.