ABUS Mechanical ABU82TI70 82TI/70mm TITALIUM™ Shutter Padlock
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 02:00 PM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4003318246739
Brand: ABUS Mechanical
The ABUS 82TI Series TITALIUM™ Shutter Padlocks have a a solid lock body made from TITALIUM™ aluminium alloy. It has a 12mm special locking bolt with NANO PROTECT™ plating for extreme corrosion resistance. The precision pin cylinder has a large number of key differences for extra security. A paracentric keyway ensures optimum picking resistance.
This ABUS 82TI/70 TITALIUM™ Shutter Padlock has the following specification:
ABUS Security Level: 6.
Shackle Width: 22mm.
Shackle Height: 13mm.
Shackle Diameter: 12mm.
Overall Width: 70mm.
Overall Height: 50mm.
Overall Depth: 20mm.