Dewalt DCK2050E2T 18v XR Brushless Powerstak Twin Kit
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 07:30 AM–05:00 PM
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 5035048788363
Brand: DEWALT
Supplied with:
1 x DCD805 18V Combi Drill
1 x DCF850 18V Impact Driver
2 x 18V 1.7Ah POWERSTACK Batteries
1 x Charger
1 x T-STAK Case
DCD805 Combi Drill Features
  • Intelligent trigger design allows for total control of application
  • Two speed all metal transmission for increased runtime and longer tool life
  • Ultra compact, lightweight design allows use in confined spaces
DCD805 Combi Drill Specification
Chuck: 13mm
No Load Speed: 0-650/2,000/min.
Impact Rate: 34,000/bpm
Max. Torque: 90Nm
Capacity: Steel 13mm, Masonry 13mm, Wood 55mm
Weight: 1.3kg
DCF850 Impact Driver Features
  • 3x LED ""Halo"" light ring offers excellent workpiece lighting
  • New compact brushless motor allows you to fit into tight spaces
DCF850 Impact Driver Specification
Bit Holder: 6.35mm (1/4in)
No Load Speed: 0-1,000/2,800/3,250/min.
Impact Rate: 3,800/bpm
Max. Torque: 205Nm