Makita DLX2180TJ LXT 18v BL Combi Impact Driver Twin Kit 2x5.0ah Makpac Type 3
FREE 2-3 DAY DELIVERY*
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 0088381827843
Brand: Makita
The Makita DLX2180TJ 18V LXT Twin Kit contains a DHP484 Combi Drill, DTD153 Impact Driver, 2 x 5.0Ah Batteries, charger and case.
Supplied with:
1 x DHP484 18V LXT Combi Drill
1 x DTD153 18V LXT Impact Driver
2 x BL1850B 18V 5.0Ah Batteries
1 x DC18RC Multi-Volt Charger
1 x MAKPAC Type 3 Carry Case
DHP484 Key Features
  • Brushless maintenance-free and long-life motor
  • With impact mode, the tool can be used for drilling stone materials.
  • Ergonomic soft grip handle provides increased comfort
  • LED light illuminates the work site
  • Electronic overload protection protects the user and the device
  • All metal gear construction ensures high transmission durability
  • Electric brake for maximum productivity and increased operator safety
  • Reversing switch is conveniently located
  • Highly efficient and compact machine for professional use
  • Battery protection system automatically shuts off power when the battery level is low
DTD153 Key Features
  • Low power consumption thanks to brushless motor
  • The rubber coating on the handle ensures a firm working grip
  • The screw tip is securely held in place by a quick lateral stroke
  • Quick mount for 1/4 "screwdriver
DHP484 Specification
No Load Speed: 0-500/0-2,000/min.
Blows Per Minute: 0-7,500/0-30,000/bpm
Torque Settings: 21 + drill
Max Torque Soft/Hard: 30/54Nm
Capacity: Wood: 38mm, Masonry: 13mm, Steel: 13mm
Weight: 1.8kg
DTD153 Specification
Bit Holder: 6.35mm (1/4in)
No Load Speed: 0-3,400/min.
Impact Rate: 0-3,600/bpm
Max Torque: 170Nm