Metabo 601048840 STB18L90 18v Bow Handle Jigsaw Bare Unit and metaBOX 145L
FREE DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 07:30 AM–05:00 PM
In stock: 1 available
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4061792256651
Brand: Metabo
The Metabo STB18L90 is the the daily helper for universal sawing applications, a compact cordless jigsaw for cuts in wood up to 90 mm. Supplied as a bare unit in metaBOX 145 L carry case, batteries and charger not included.
Supplied with:
1 x Extraction nozzle
1 x Protective glass
1 x Chip guard plate
2 x Jigsaw blades
1 x Hexagonal wrench
1 x metaBOX 145 L
Key Features
  • Metabo "Quick" for changing saw blades without tools and with automatic ejection
  • Top handle with non-slip soft-grip surface
  • Efficient chip blowing function for clear view of the cutting line
  • Integrated LED work light for illumination of the cutting line
  • Restart protection: prevents unintentional start-up after battery pack change
  • Extraction possibility by means of connecting an all-purpose vacuum cleaner
  • With metaBOX, the intelligent solution for transport and storage
Specification
Battery voltage: 18V
Cutting depth wood: 90mm
Cutting depth NF metal: 25mm
Cutting depth sheet steel: 10mm
Swivel range from/to: -45/+45 °
Pendulum stroke levels: 4
Strokes in idle: 700-3000rpm
Saw blade stroke: 22mm