Metabo 601712840 KH18LTX24 18V SDS Plus 3-mode Drill Bare Unit in metaBOX165L
FREE DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: today, 02:40 PM–05:00 PM
In stock: 2 available
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4061792218239
Brand: Metabo
Supplied with:
1 x Side handle
1 x Drilling depth guide
1 x metaBOX 165 L
Key Features
  • Combination hammer with 3 functions: hammer drilling, drilling and chiselling
  • Electronic soft start for precise spot-drilling
  • With attachment point for tool safety straps for working at great heights
  • LED work light for optimum view of the drilling site
  • Dust-free drilling with external dust extraction ESA plus (accessory)
Specification
Battery voltage 18V
Max. single blow energy (EPTA)2.1 J
Maximum impact rate 5200bpm
Drill-Ø concrete with hammer drills: 24 mm
Drill-Ø masonry with core bits: 68mm
Drill Ø steel 13mm
Drill-Ø soft wood 30mm