Metabo 602316840 SB18LTBL 18v Combi Drill Bare Unit and metaBOX 145
FREE DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: tomorrow, 07:30 AM–05:00 PM
In stock: 1 available
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4007430297808
Brand: Metabo
Supplied with:
1 x SB18LTBL Brushless Combi Drill Bare Unit
1 x Belt Hook and bit case
1 x metaBox 145 Carry Case
Battery Features
  • Powerful Brushless motor for greatest efficiency and long battery pack runtime
  • High-performance impact mechanism for optimum drilling performance
  • Overload protection: protects the motor from overheating
  • Integrated working light to illuminate the contact area
  • Integrated LED work light with afterglow function for optimal brightness in the work area
  • With handy belt hook and bit case which can be fixed either on the right or left side
  • With metaBOX, the intelligent solution for transport and storage
  • Many brands, one battery pack system: This product can be combined with all 18V battery packs and chargers of the CAS brands
Specification
Maximum torque, soft: 34 Nm
Maximum torque, hard:75 Nm
Adjustable torque:0.7 - 8 Nm
Drill-Ø masonry:13 mm
Drill Ø steel: 13 mm
Drill-Ø soft wood: 38 mm
No-load speed: 0 - 600 / 0 - 2100 rpm
Maximum impact rate: 31950 bpm
Chuck capacity: 1.5 - 13 mm