Metabo 602360840 SB18LTXBLI 18v Brushless Combi Drill Bare Unit metaBOX 145L
FREE DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: today, 09:50 AM–05:00 PM
In stock: 1 available
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4061792188181
Brand: Metabo
Supplied with:
1 x SB18LTXBLI 18V Combi Drill Bare Unit
1 x Side Handle
1 x Belt Hook and Bit holder
1 x metaBOX 145 l Carry Case
Features
  • Hammer drill function for drilling in masonry
  • Selectable "impuls" mode for removal of stubborn screws and for spot-drilling on smooth surfaces
  • Robust, durable gear housing made from aluminium die-cast
  • Powerful Brushless motor for greatest efficiency and long battery pack runtime
  • Precision Stop: electronic torque control with increased precision for precise, delicate working
  • Overload protection: protects the motor from overheating
  • Euro collar (Ø 43 mm) for versatile use
  • Many brands, one battery pack system: This product can be combined with all 18V battery packs and chargers of the CAS brands.
Specification
Battery voltage: 18 V
Maximum torque, soft: 65Nm
Pulse torque: 65m
Maximum torque, hard: 130Nm
Adjustable torque: 1 - 20Nm
Drill-Ø masonry: 16mm
Drill Ø steel: 13mm
Drill-Ø soft wood: 68mm
No-load speed: 0 - 550 / 0 - 2000 rpm
Maximum impact rate: 38000bpm
Chuck capacity: 1 .5 - 13mm
Collar diameter: 43mm