Metabo 602396840 SSD18LTX200BL 18v 1/4in Impact Driver Bare Unit and metaBOX 145
Estimated delivery time
Pickup: 5–7 days
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4007430330147
Brand: Metabo
The Metabo SSD 18 LTX 200 BL compact cordless impact driver with 1/4" hexagon recess and 200 Nm of torque for versatile application. Supplied as a bare unit in metaBOX 145. Batteries and charger not included/
Supplied with:
1 x Belt Hook
1 x metaBOX 145
Key Features
  • Compact cordless impact driver with 1/4" hexagon recess and 200 Nm, versatile application
  • Unique Metabo brushless motor for quick work progress and highest efficiency for any application
  • Twelve speed/torque levels for a wide range of applications
  • Integrated work light for illumination of the work area
  • Robust die cast aluminium gear housing for optimum heat dissipation and durability
  • Handy belt hook, can be fixed either on the right or left side
  • With metaBOX, the intelligent solution for transport and storage
Specification
Battery voltage 18V
Max. screw size M16
Max. no-load speed 2900rpm
Maximum impact rate 4000bpm
Maximum torque 200Nm
Speed/torque levels: 12
Bit retainer: Hexagon recess 1/4" (6.35 mm)