Metabo UK613052841 W18LTBL11-125 18v 115mm Angle grinder bare unit in MetaBOX
FREE DELIVERY*
Estimated delivery time
Pickup: today, 04:50 PM–05:00 PM
In stock: 1 available
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4061792225091
Brand: Metabo
Supplied with:
1 x Guard
1 x Inner support flange
1 x Nut with two holes
1 x Side handle
1 x Flat-pin spanners
1 x metaBOX 165 L
Key Features
  • SEervice-free Brushless motor with highest efficiency and maximum handiness
  • Tool-free adjustable guard; twist-proof
  • Battery pack can be rotated in 90°steps for best ergonomics in any working position
  • Electronic overload protection, soft start and restart protection
  • Many brands, one battery pack system: This product can be combined with all 18V battery packs and chargers of the CAS brands
Specification
Battery voltage: 18 V
Disc-Ø: 125 mm
Max. cutting depth: 33mm
No-load speed: 10000rpm
Spindle thread: M14
Handle circumference: 191 mm