Milwaukee 4933464228 M18BOS125-0 18v 125mm Random Orbital Sander Bare Unit
FREE DELIVERY*
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4058546221737
Brand: Milwaukee
The M18BOS125 125mm Random Orbital Sander is part of Milwaukee's popular 18v M18 range of tools. The high performance motor delivers 14,000 to 24,000 sanding strokes per minute for faster material removal. Universal hook and loop sanding pad allows easy changing of sanding discs. Supplied here as body only - batteries and chargers sold separately.
Supplied with:
1 x M18BOS125-0 18V 125mm Random Orbital Sander Bare Unit
1 x Dust Bag
1 x Vacuum Adaptor
1 x Extension Adaptor
2 x Sanding Sheets
Features
  • Dust extraction box with internal filter keeps dust contained and managed
  • Lightweight - 1.6 kg
  • Flexible battery system: works with all Milwaukee M18™ batteries
Specification
No Load Speed: 12,000 rpm
Oscillation Diameter: 2.4mm
Oscillation Rate: 14,000 - 24,000 opm
Sanding Pad Size: 125mm