Milwaukee 4933464588 M18BLCS66-0 18v Brushless 190mm Circular Saw Bare Unit
FREE DELIVERY*
In stock: 1 available
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4058546225339
Brand: Milwaukee
The M18BLCS66-0 is part of Milwaukee's innovative and extremely popular M18 range, this BLCS66-0 18v Circular Saw has a 190mm blade, which gives a 66mm depth of cut. Supplied body only, batteries and chargers sold separately.
Supplied with:
1 x M18FBLCS 18V Circular Saw Bare Unit
1 x Saw Blade
1 x Side Fence
1 x Dust Extraction Chute
1 x Blade Wrench
Features
  • M18™ brushless circular saw with a 190 mm blade giving a 66 mm depth of cut, which enables the saw to cut three stacked 19 mm OSB boards
  • Durable metal rafter hang hook for work space management and safety
  • Vacuum adaptor supplied fits directly to all Milwaukee dust extractors
  • Pressed aluminium shoe for maximum durability
  • Integrated LED light for workspace illumination
  • 50° bevel capacity with a 46 mm depth of cut
  • Flexible battery system: works with all Milwaukee M18™ batteries
Specification
Voltage: 18v
Motor: Brushless
Blade Diameter: 190mm
Bore Size: 30mm
Max. Cutting Depth (45°): 48mm
Max. Cutting Depth (90°): 66mm