Metabo 601503840 STAB18LTX150BL 18v Jigsaw Bare Unit and metaBOX 145L
Estimated delivery time
Pickup: 4–6 days
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4061792234048
Brand: Metabo
Supplied with:
1 x Extraction nozzle
1 x Protective glass
1 x Plastic guard plate
1 x Chip guard plate
3 x Jigsaw blades
1 x Hexagonal wrench
1 x metaBOX 145 L
Key Features
  • Powerful Brushless motor for quick work progress and highest efficiency
  • Metabo "Quick" for changing saw blades without tools and with automatic ejection
  • Low-lying saw blade guidance for precise cuts
  • Top handle with non-slip soft-grip surface
  • Efficient chip blowing function for clear view of the cutting line
  • Integrated LED work light for illumination of the cutting line
  • Restart protection: prevents unintentional start-up after battery pack change
  • Extraction possibility by means of connecting an all-purpose vacuum cleaner
  • Splinter-free and gentle sawing due to guard plate and chip break guard
  • With metaBOX, the intelligent solution for transport and storage
Specification
Battery voltage: 18 V
Cutting depth wood: 150mm
Cutting depth NF metal: 35mm
Cutting depth sheet steel: 10mm
Swivel range from/to: -45/+45°
Pendulum stroke levels: 4
Strokes in idle: 1000-3500rpm
Saw blade stroke: 26mm