Metabo 602082840 HO18LTX20-82 18v Planer Bare unit and metaBOX 340
Estimated delivery time
Pickup: 5–7 days
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4007430325075
Brand: Metabo
Supplied with:
1 x Reversible carbide planer blades
1 x Parallel Guide
1 x Depth gauge
1 x Chip ejection adapter
1 x Textile dust bags
1 x metaBOX 340
Key Features
  • Adjustable planer depth and notch depth
  • Aluminium die cast and milled cut planer base with V-groove for easy chamfering
  • Parallel guide / rip fence for precise guiding of the planer
  • Grip area with non-slip soft-grip surface
  • Extraction possibility by means of connecting an all-purpose vacuum cleaner
  • Angled chip ejection adapter for controlled ejection of the wood shavings
  • Easy to empty textile dust bag for working without extraction facilities
  • Strap on the planer base for stopping the machine and to protect the work piece
  • Easy blade change of the robust reversible carbide planer blades
  • Soft start and overload protection for long service life of motor and drive
  • With metaBOX, the intelligent solution for transport and storage
Specification
Battery voltage: 18V
Planing width: 82mm
Adjustable planing depth: 0-2mm
Maximum notch depth: 9mm
No-load speed: 16000rpm
Length of planer base: 295mm