Milwaukee 4933471604 M18FTR-0X 18v Fuel 1/4" Router Trimmer - Bare Unit in HD Case
FREE DELIVERY*
ShareSharePin it
Product Details
UPC: 4058546295035
Brand: Milwaukee
The M18FTR-0X is part of Milwaukee's M18 range, this FTR-0X Trim Router's powerful brushless motor delivers the performance of AC trim routers, providing up to 31,000 rpm for effective, smooth cutting.  Supplied in a sturdy Milwaukee HD Box carry case, this router also comes with 2x dust extraction attachments, a 146mm sub-baseplate which accepts 31.75mm guide bushings, 6mm and 6.3 mm collets, a plunge base and 2x side fences. Comes as body only in the case - batteries and chargers sold separately.
Supplied with:
1 x M18FTR 1/4" Fule Trim Router Bare Unit
2 x Dust extraction attachments
1 x 146mm Sub-baseplate which accepts 31.75mm guide bushings
1 x 6mm Collet
1 x 6.35mm Collet
1 x Plunge Base
2 x Side Fences
Features
  • All day run time on a single charge of an M18™ 5.0Ah battery (up to 115 m)
  • Innovative height adjustment system incorporating a 0.4 mm micro adjustment
  • Active brake stops the router bit quickly
  • Included plunge base features 3 stop pins for multiple pass mortising
  • Dual LED lights to illuminate the work surface
  • Compatible with the dust collection shroud (DEK 26)
  • Flexible battery system: works with all Milwaukee M18™ batteries
Specification
Battery Voltage: 18V (M18)
Battery Type: Li-ion
Collet Capacity: 1/4" (6mm / 6.35mm)
Max. Cutter Diameter: 38 mm
Plunge Capacity: 50 mm